Žaliojo rakto programa (Green Key Programme)

2018-01-31

Žaliasis raktas – tarptautinė Aplinkosauginio švietimo fondo (Foundation for Environmental Education – FEE) programa skirta viešbučiams, svečių namams, konferencijų ir poilsio centrams, kempingams, vasarnamiams, kurie laikosi nustatytų aplinkosauginių reikalavimų. Žaliojo rakto programa buvo pradėta vykdyti Danijoje 1994 m. 2015 m. jau daugiau nei 2400 programos dalyvių iš 48 šalių yra sertifikuoti „Žaliuoju raktu". Prie programos Lietuva prisijungė 2003 m. Lietuvoje Žaliojo rakto programoje dalyvauja 6 Rezidor grupės viešbučiai: Radisson Blu Hotel Lietuva, Radisson Blu Royal Astorija Hotel, Park Inn by Radisson Vilnius, Park Inn by Radisson Kaunas, Radisson Blu Hotel Klaipėda, Park Inn by Radisson Klaipėda. Lietuvoje programą koordinuoja visuomeninė aplinkosauginė organizacija „Lietuvos žaliųjų judėjimas", kuris yra Aplinkosauginio švietimo fondo narys ir programų koordinatorius Lietuvoje.

Turizmo sektoriuje vykdoma veikla turi neigiamų pasekmių aplinkai. Siekis skatinti viešbučius atsižvelgti į aplinkosaugą buvo programos inicijavimo priežastis. Programa siekiama diegti darnaus vystymosi principus – skatinti aplinkosaugos iniciatyvas ir idėjas apgyvendinimo verslo sektoriuje, skatinti tiek įmonių darbuotojų, tiek ir svečių ekologinį sąmoningumą bei efektyviau naudoti išteklius.

Žaliojo rakto programos kriterijai apima tris pagrindines sritis: aplinkosauginio valdymo, komunikacijos ir mokymų bei techninių reikalavimų. Aplinkosauginio valdymo kriterijai reikalauja paruošti aplinkosauginę politiką, aplinkosauginių tikslų bei veiksmų planą. Komunikacijos ir mokymų kriterijų tikslas – įtraukti svečius, darbuotojus, prekių tiekėjus į aplinkosauginę veiklą. Žaliojo rakto programos dalyviai taip pat turi įgyvendinti techninius kriterijus dėl efektyvaus atliekų tvarkymo, vandens ir energijos sąnaudų mažinimo, tinkamų valymo ir plovimo priemonių naudojimo. Įgyvendinus Žaliojo rakto programos reikalavimus, dalyviui suteikiamas sertifikatas. Pagrindinė problema, kilusi vykdant programą – viešbučių vadovų požiūris, kad aplinkosauga nėra ir nebus reikšminga jų verslo dalis.

Žaliojo rakto programa siekia pakeisti turizmo dalyvių elgesį bei paskatinti juos rūpintis aplinka. Pastebimi programoje dalyvaujančių viešbučių svečių ir personalo elgesio pokyčiai, didesnė motyvacija dalyvauti aplinkosauginėje veikloje. Daugėja išteklių taupymo ar atliekų kiekių mažinimo pavyzdžių, tokių kaip Radisson Blu Hotel Lietuva ir Park Inn by Radisson Kaunas naudojami rūšiuojamų atliekų suspaudimo presai. Taikant šią technologiją mažėja atliekų kiekiai, dėl to rečiau reikia išvežti atliekas, taip taupomos lėšos mažiau mokant už atliekų išvežimą. Skatinant darbuotojų ir klientų aplinkosauginį sąmoningumą yra mažinami įmonių veiklos kaštai, gerėja jų įvaizdis tarp klientų ir partnerių.

Programa yra sėkmingai vykdoma tarptautiniu mastu – parengtos tarptautinės programos kriterijų versijos skirtingoms įmonių grupėms: viešbučiams, nedidelėms apgyvendinimo įmonėms, kempingams, restoranams. Kiekviena įmonė, įsijungusi į programą, tampa tarptautinio tinklo dalimi bei gauna oficialų jos vykdomos aplinkosauginės veiklos pripažinimą. Žaliojo rakto sertifikatas yra suteikiamas vieneriems metams, todėl programos dalyviai kasmet turi iš naujo teikti paraiškas bei įrodyti, kad ir toliau atitinka jiems keliamus reikalavimus. Taip dalyviai skatinami nuolat tobulinti savo aplinkosauginę veiklą. Tam tikros veiklos ir idėjų skatinimo principas, šviečiant vadovus bei darbuotojus bei suteikiant įmonei specialų statusą (šiuo atveju Žaliąjį raktą) gali būti pritaikomas ne tik viešbučių, bet ir kitų įmonių bei įstaigų veikloje (pavyzdžiui, skatinant sąžiningą, socialiai atsakingą verslą, kitas kokybiškas paslaugas).

 

Šaltiniai: Žaliojo rakto programos tinklapyje prieinama informacija: www.žaliasisraktas.lt, programos atstovo suteikta informacija.

RSS srautas
×