Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centras

2015-09-09

Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centras atidarytas 2015 m. birželį Vilniuje. Jame veikia Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC), Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas, Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris, Optoelektroninių komponentų tyrimų ir technologijų inkubavimo ir adaptavimo centras bei technologinės įmonės, tokios kaip UAB „Ekspla", UAB „Optida" ,UAB „Optolita" ir kitos.

Lietuvos ekonomikos augimas ir plėtra yra paremta trimis sritimis: aukštosiomis technologijomis, aukštos pridėtinės vertės paslaugomis ir tradicine pramone, kuri inovuojasi. Tradicinės pramonės įmonės be inovacinių aukštųjų technologijų palaipsniui tampa nekonkurencingos, tad jų plėtra turi būti viena iš prioritetinių valstybės strateginių ir ekonominės plėtros sričių. Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centro atidarymas jau nuo 2011 m. balandžio buvo „Saulėtekio" slėnio plėtros programos dalimi. Šis centras stiprins eksperimentinės plėtros etapą, kurio labai trūksta Lietuvos inovacijų sistemoje.

Aukštųjų technologijų įmonės sukuria labai aukštos pridėtinės vertės produktus, technologijas ir paslaugas, kurios turi perspektyvą patekti į masinę gamybą. Tokiuose centruose mokslo ir verslo bendradarbiavimo vaisiai yra ne tik idėjos, bet ir prototipai bei eksperimentiniai gaminiai. Technologijų ir inovacijų centre veikia 23 verslo įmonės, kurios yra orientuotos į aukštųjų technologijų kūrimą ir taikymą. Metinė visų šių įmonių apyvarta viršija 40 milijonų eurų, centre dirba daugiau nei 300 žmonių. Šiame centre įsikūręs daugiausiai investicijų pritraukiantis lazerių centras, taip pat veikia vienintelė Lietuvoje nano inžinerijos laboratorija. Aukštųjų technologijų įmonė UAB „Ekspla" Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centre kartu su JAV įmone ELI kurs vieną galingiausių pasaulio lazerių.

Saulėtekio slėnyje sudaryta naujų galimybių taikyti ir diegti kuriamas optoelektronikos, inžinerines, aplinkotyros technologijas ne tik mokslo, bet ir pramonės srityse. Ūkio ministro teigimu, tokie centrai kaip šis padeda Lietuvai startuoti siekiant užimti deramą vietą pasaulio ekonominiame žemėlapyje. Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centras turėtų tapti erdve, kurioje bus sudarytos visos sąlygos ir infrastruktūra mokslo ir pramonės sinergijai. Be to, investicijos į aukštųjų technologijų vystymą kuria naujas darbo vietas, pritraukia užsienio investicijų, padeda išnaudoti jau turimą Lietuvos mokslininkų potencialą.

Saulėtekio slėnio technologijų ir inovacijų centras – mokslo ir verslo bendradarbiavimo pavyzdys, kai lazerinių ir inžinerinių technologijų pramonės sektorius kuria palankią aplinką naujų produktų, paslaugų, technologijų ir įmonių plėtrai. Mokslo ir verslo bendradarbiavimas yra itin reikalingas, siekiant perkelti sukauptas gerąsias lietuviškų lazerių tradicijas į naujas sritis – opoelektroniką, nano inžineriją, naujų funkcinių medžiagų kūrimą. Šiame centre sudaromos galimybės mokslo plėtrai. Tai užtikrins, kad mokslas neapsiribotų mokslinių straipsnių rašymu, o generuotų naujas technologijas ir inovacijų plėtrą šalyje bei kurtų pridėtinę vertę visuomenei.

 

Šaltiniai: FTMC tinklapyje prieinama informacija: http://www.ftmc.lt/lt/apie-mus/naujienos/naujo-centro-atidarymas, „ Žinių radijo" tinklapyje prieinama informacija: http://www.ziniuradijas.lt/epizodas/2015/06/10/kokia-nauda-lietuvai-atnes-sauletekio-slenio-technologiju-ir-inovaciju-centras/45386, LR Vyriausybės tinklapyje prieinama informacija: http://www.lrv.lt/lt/naujienos/ministeriju-naujienos/?nid=16169, LITEK tinklapyje prieinama informacija: http://www.litek.lt/page.php?pls=59.

RSS srautas
×