„Thermo Fisher Scientific Baltics“

2015-09-09

UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics" – tai įmonė, gaminanti molekulinės biologijos produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Įmonės pradininkė yra Lietuvoje įsteigta akcinė bendrovė „Fermentas". Tačiau 2010 m. JAV bendrovė „Thermo Fisher Scientific" įsigijo 100 proc. „Fermentas International" akcijų. O 2013 m. UAB „Fermentas", kuri dabar yra dukterinė kompanijos „Thermo Fisher Scientific" įmonė, juridinio asmens pavadinimas pakeistas į UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics".

UAB „Fermentas" (dabar UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics") gali būti laikomas puikiu pavyzdžiu sprendžiant Lietuvos ekonomikos atvirumo problemas. Lietuvoje įkurta įmonė turi įsteigusi bendras kompanijas Vokietijoje, JAV, Kanadoje ir Kinijoje. Šios bendrovės yra atsakingos už „Thermo Fisher Scientific Baltics" produktų platinimą kitose šalyse - jos koordinuoja vietos platintojų veiklą. Siekiant konsoliduoti tarptautinį verslą, įkurtas tarptautinis konsorciumas „Fermentas International". 2010 m. "Fermentas" tapo didžiausios pasaulyje kompanijos, siūlančios produktus ir paslaugas mokslui „Thermo Fisher Scientific" dalimi. Taip į Lietuvą buvo pritrauktos tiesioginės užsienio investicijos.

Bendrovė itin daug dėmesio skiria mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimui. Bendrovėje įsteigtas Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras (MTEPC). 2009 m. bendrovė į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą investavo beveik 7 milijonus litų (2 milijonus eurų), MTEPC tuo metu dirbo apie 80 mokslininkų ir tyrėjų. MTEPC vykdo tikslinius fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą. „Fermento" mokslininkai pirmieji pasaulyje dirbtinai sukonstravo restrikcijos endonukleazę, kuri kerpa tik vieną DNR grandinę. Taip pat pirmą kartą pasaulyje buvo pakeistas restrikcijos endonukleazės specifiškumas, t.y. gebėjimas atpažinti tam tikrą, specifinę seką. 2012 m. rugsėjį Vilniuje atidarytas Molekulinės biologijos mokslų kompetencijų centras. Naujasis centras didina mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir gamybos pajėgumus Rytų Europoje molekulinės, baltymų ir ląstelių biologijos produktų srityse. Molekulinės biologijos mokslų kompetencijų centrasišplėtė kompanijos „Thermo Fisher" veiklą pasaulinėje bioproduktų rinkoje ir žymi svarbų naują reikšmingą „Thermo Fisher", Vilniaus miesto ir Lietuvos bendradarbiavimo etapą.

„Thermo Fisher Scientific Baltics" kuria, gamina ir pasaulio rinkose platina daugiau nei 760 produktų gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai. Šie produktai yra plačiai naudojami tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus. 99 proc. Vilniuje kuriamos produkcijos yra eksportuojama į 70 pasaulio šalių. Lietuvoje šiuos produktus naudoja šalies universitetai, mokslo institutai, medicinos ir diagnostikos įstaigos, veterinarijos, maisto tyrimų centrai ir institutai, biotechnologijos kompanijos. Įmonė bendradarbiauja su šalies aukštojo mokslo įstaigomis, jos darbuotojai dalyvauja mokymo programų sudarymo procese, skaito paskaitas, vadovauja studentų baigiamiesiems darbams, disertacijų rengimui. Bendrovės kvietimu į Lietuvą 2003–2007 m. grįžo ir šiuo metu bendrovės MTEPC dirba šeši mokslininkai, studijavę ir dirbę garsiuose JAV, Šveicarijos, Švedijos, Lenkijos mokslo centruose. „Thermo Fisher Scientific Baltics" laboratorijose stažuojasi ir baigiamuosius darbus rengia studentai. Bendrovė bendradarbiauja su Vilniaus kolegija, kuri 2003 m. pradėjo rengti pirmuosius šalyje biotechnologijos specialistus su aukštuoju koleginiu išsilavinimu.

„Thermo Fisher Scientific Baltics" remiasi inovacijomis kuriant produktus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai (pavyzdžiui, restrikcijos endonukleazės sukonstravimas). Įmonė „Fermentas" tapo vienu iš pirmųjų molekulinės biologijos produktų gamintojų visame pasaulyje ir pirmąja bendrove Lietuvoje, įsidiegusia kokybės valdymo sistemą pagal ISO 9002 standartą. Įrengęs kontroliuojamos aplinkos gamybos patalpas, „Fermentas" tapo pirmuoju pasaulyje molekulinės biologijos produktų kūrėju ir gamintoju, kuris visą gamybą perkėlė į geros gamybos praktikos standartus atitinkančias patalpas. Tai – pirmas „Fermento" žingsnis į medicininės diagnostikos rinką. 2010 m. bendrovė įsidiegė kokybės valdymo standartą ISO 13485, kuris taikomas medicinos priemonių gamybai. Ši sistema būtina bendrovei žengiant į naujas medicininės diagnostikos rinkas. Bendrovių steigimas užsienyje galėtų reikšmingai padidinti ir kitų inovatyvių, didžiųjų Lietuvos įmonių efektyvumą.

 

Šaltiniai: „Thermo Fisher Scientific" tinklapyje prieinama informacija: http://www.thermofisher.lt/lt/visuomenei-ziniasklaidai/apie-mus/istorija, Tinklapyje „Verslo žinios" prieinama informacija: http://archyvas.vz.lt/news.php?id=218188&strid=1118&rs=60&ss=1&y=2004%2004%2015.

RSS srautas
×