Mobilioji programėlė „Tvarkau Vilnių“

2015-09-09

2014 m. sausį startavo pilotinis Vilniaus miesto savivaldybės E. miesto departamento projektas – programėlės „Tvarkau Vilnių" beta versija. Šios iniciatyvos tikslas – suteikti galimybę gyventojams ir bendruomenėms įsitraukti į miesto problemų sprendimą apie jas operatyviai informuojant savivaldybės darbuotojus. 2014 m. gruodį startavo tikroji „Android" versija, o 2015 m. vasarį pristatyta programėlės „iOS" versija.

Miesto gyventojai, matydami mieste iškylančias problemas, dažnai jomis tik piktinasi, užuot ėmęsi veiksmų joms išspręsti. Be to, dauguma piliečių įprastai nė nežino, kur kreiptis norint, kad būtų sutaisytas duobėtas įvažiavimas į gyvenamųjų namų kvartalą ar pakeistos sutrupėjusios šaligatvio plytelės. Programėlė „Tvarkau Vilnių" buvo sukurta siekiant suteikti galimybę Vilniaus miesto gyventojams operatyviai informuoti Savivaldybės darbuotojus apie mieste iškilusias problemas: duobes keliuose, netvarką kiemuose, eismo organizavimo nesklandumus ir kt. informaciją apie pastebėtą problemą gali pateikti registruoti tinklapio www.vilnius.lt vartotojai.

Programėlė leidžia gyventojams, susikūrusiems savo paskyrą, teikti informaciją apie problemas bet kuriuo paros metu ir bet kokioje vietoje, kur jiems yra prieinamas interneto ryšys. Programėlėje galima užregistruoti problemą ir suteikti detalios informacijos apie ją: nurodyti jos tipą, išsamiau aprašyti, įkelti nuotrauką ir nurodyti adresą. Registruotas vartotojas gali peržiūrėti visas savo užregistruotas problemas skiltyje „Mano pranešimai" ir matyti jų sprendimo būseną. Taip pat programėlėje rodomos visos kitų gyventojų jau užregistruotos problemos - skiltyje „Problemų sąrašas" arba skiltyje „Problemos žemėlapyje", kur jas galima surasti interaktyviame žemėlapyje. Tiek programėlės atsisiuntimas, tiek naudojimasis ja yra nemokamas. Programėlę, pritaikytą Android ir Apple mobiliesiems įrenginiams galima atsisiųsti iš „Google Play" arba „Apple Store". Programėlė veikia su vienu trukdžiu – www.vilnius.lt tinklapyje susikūrus savo paskyrą, programėlė gali iš karto neprisijungti su šiuo vartotojo vardu ir slaptažodžiu, tad reikia luktelti kelias valandas, kol paskyra ims veikti.

Vien per 2014 m. Vilniaus miesto savivaldybė gavo daugiau nei 2300 pranešimų internetu iš miestiečių apie miesto problemas. Atsakingos tarnybos į visas jas atsižvelgė ir ėmėsi priemonių, kad situacija būtų sprendžiama. Mobilioji programėlė į problemų sprendimą padeda įtraukti dar daugiau sostinės gyventojų. Tai yra sėkmingas bandymas įtraukti visuomenę į valstybės valdymą padedant identifikuoti prioritetines problemines zonas mieste. Vos per tris mobiliosios programėlės veikimo mėnesius buvo pranešta apie daugiau nei 1250 problemų ir maždaug pusė jų jau buvo išspręsta. Suinteresuotiems piliečiams teikiamas grįžtamasis ryšys informuojant apie problemų sprendimo stadiją ir taip parodant, kad jų balsas buvo išgirstas. Be to, gyventojai savo aplinkoje problemas pastebi greičiau nei savivaldybės atstovai, tad iškilusios bėdos yra sprendžiamos daug operatyviau.

Programėlė „Tvarkau Vilnių" yra vienas iš viešųjų paslaugų teikimo būdų evoliucijos pavyzdžių – perėjimo nuo e-paslaugų prie mobiliųjų paslaugų arba m-paslaugų. Naujųjų technologijų taikymas viešajame sektoriuje leidžia vartotojams rinktis patogiausią naudojimosi paslaugomis būdą, taip sutaupant jų laiką ir didinant pasitenkinimą. M-paslaugos padeda atsižvelgti į vartotojų nuomonę tobulinant viešąsias paslaugas. Vilniaus miesto savivaldybė kuria ir plėtoja e. duomenų banką (https://www.vilnius.lt/lit/E_duomenu_bankas/) – jau yra sukurtos dar penkios programėlės, viešąsias paslaugas perkeliančios į mobiliąją erdvę. Tai – m.Ticket, m.Parking, Šviesoforai.lt programėlės, kurios keičia su viešuoju transportu ir eismu susijusių paslaugų teikimo būdą, taip pat ir dvi turizmo programėlės „Visit Vilnius" ir „Vilniaus turizmas". Vilniaus miesto savivaldybė pradeda diegti ir atvirais duomenimis grįstas programėles, tad tikėtina, kad gyventojų įtraukimas ateityje tik daugės. Šią patirtį galėtų perimti kiti Lietuvos miestai bei kitos suinteresuotos, ypač kontrolę atliekančios institucijos.

 

Šaltiniai: projekto atstovo suteikta informacija, Vilniaus miesto savivaldybės tinklapyje prieinama informacija: http://www.vilnius.lt/lit/img/1581259, tinklapyje „Made in Vilnius" prieinama informacija: http://www.madeinvilnius.com/lt/naujienos/pranesti-apie-miesto-problemas-pades-mobilioji-programele/i/, Lietuvos automobilių ir kelių direkcijos tinklapyje prieinama informacija: http://www.lakd.lt/lt.php/naujienos/intelektines_transporto_sistemos_keliuose_ir_keliaujanciam_ir_priziurinciam_kelius/17874

RSS srautas
×