Mobilioji programėlė „Pranešk“

2015-09-09

2012 m. birželį Valstybinė mokesčių inspekcija pristatė mobiliąją programėlę „Pranešk" – naują paslaugą, kuri suteikia galimybę piliečiams paprastai ir operatyviai perduoti informaciją apie pastebėtus mokesčių vengimo atvejus mokesčių administratoriui. Programėlė sukurta kartu su UAB „Tieto Lietuva".

2011 m. VMI nustatė beveik 58 mln. eurų (per 200 mln. litų) nuslėptų mokesčių. VMI sukurti mobiliąją programėlę paskatino auganti išmaniųjų telefonų rinka, didėjantis VMI klientų IT raštingumas ir pokriziniu laikotarpiu didėjantis VMI pasitikėjimo telefonu 1882 gaunamų pranešimų skaičius – per šešerius pasitikėjimo linijos ir pasitikėjimo e. anketa www.vmi.lt svetainėje veikimo metus gauta per 15 tūkst. pranešimų apie mokestinius pažeidimus. Šie pranešimai padėjo nustatyti beveik 16 mln. eurų papildomų biudžeto pajamų. Įvertinus šių pasitikėjimo priemonių naudą, nuspręsta kurti mobiliąją programėlę, kuri padės susigrąžinti dar daugiau biudžeto pajamų, prarandamų dėl nuslėptų mokesčių.

Mobiliosios programėlės „Pranešk" pagalba gyventojai VMI gali pranešti apie atlyginimų „vokeliuose" atvejus, prekybą kontrabandinėmis prekėmis, neišduodamus kvitus, nelegalų darbą ir kitus pažeidimus. Pastebėję daromus ar galimai atliekamus mokestinius pažeidimus, gyventojai išmaniuoju telefonu gali nufotografuoti, nufilmuoti ar įrašyti garsą pažeidimo metu. Pranešti apie pažeidimą galima ir vėliau – tiesiog prisegant telefone jau turimą failą, taip pat pažymint pažeidimo vietą žemėlapyje. Vartotojas gali pasirinkti pateikti detalesnę informaciją apie pažeidimo aplinkybes – fiksuoti pažeidimo datą, laiką ar konkrečią vietą, pažeidėją (privatus asmuo, įmonė, automobilio numeris ir pan.), pasirinkti pažeidėjo verslo sritį. Taip pat iš pateikto klasifikatoriaus galima pasirinkti pažeidimo pobūdį: ar buvo išduotas neteisėtas kvitas, neapskaitytos pajamos, išmokėtas atlyginimas „vokelyje", parduodamos kontrabandinės prekės ir kita. Įvykio aplinkybes vartotojas gali patikslinti ir laisvos formos tekstu. Tiesiai iš programėlės galima paskambinti pasitikėjimo telefonu 1882. Pranešimus teikti galima anonimiškai arba pateikiant savo kontaktinius duomenis. Esant poreikiui, iš pranešimų gauta informacija VMI dalinasi su kitomis atsakingomis institucijomis, tokiomis kaip Valstybine darbo inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Policija.

Ši paslauga yra skirta sąmoningiems šalies gyventojams, kurie netoleruoja šešėlinės ekonomikos, mokesčių slėpimo ir kitų mokestinių pažeidimų. Kuriant programėlę buvo orientuotasi į jos paprastumą vartotojui ir funkcionalumą. Per du programėlės gyvavimo metus ja jau pasinaudojo per 2000 vartotojų, teikiančių informaciją apie mokestinius pažeidimus. Daugiausia pranešimų gauta dėl viešojo maitinimo sektoriaus teikiamų paslaugų, mažmeninės prekybos, transporto paslaugų ir kitų sektorių. Pranešimuose dažniausiai minima informacija dėl neapskaitomų pajamų, atlyginimų mokėjimo vokelyje, nelegalaus darbo.

Mobilioji programėlė „Pranešk" yra pirmoji Europoje tokio tipo paslauga mokesčių mokėtojams. Korupcijos ir šešėlinės ekonomikos problemoms spręsti pasitelkiami nauji kanalai – mobiliosios programėlės, leidžiančios gyventojams paslaugomis naudotis bet kurioje vietoje jiems patogiu laiku. Valstybės institucijos savo ruožtu gali savo paslaugas pateikti patraukliau ir patogiau jų vartotojams. Piliečiai yra įtraukiami į viešųjų paslaugų teikimą – prisideda prie korupcijos problemos sprendimo, informuodami apie pažeidimus, į kuriuos tiesiogiai reaguoja VMI mokesčių administratoriai. Tikimasi, kad ši VMI iniciatyva paskatins ir kitas valstybines institucijas perkelti savo paslaugas į mobiliąją erdvę ir padidinti jų prieinamumą gyventojams.

 

Šaltiniai: http://www.tieto.lt/naujienos/vmi-mobilioji-programele-pranesk-pades-su-seseliu-kovoti-ismaniai , mobiliosios programėlės „Pranešk" naudotojo vadovas: https://www.vmi.lt/cms/documents/10162/7005455/Naudotojo+vadovas/618602a1-cd01-49df-af2d-941613dbc59c, konkurso „Naujasis knygnešys" tinklapyje prieinama informacija: http://www.naujasisknygnesys.lt/dalyviai/Pranesk/15.

RSS srautas
×