Projektas „Be šešėlio“

2015-09-09

Nuo 2012 m. VšĮ „Lietuva be šešėlio" įgyvendina projektą „Be šešėlio". VšĮ „Lietuva be šešėlio" siekia spręsti šešėlinės ekonomikos problemą ir kuria iniciatyvas, skatinančias platesnį visuomenės įsitraukimą į kovą su šešėline rinka. Įstaigai vadovauja asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę" vykdomasis direktorius Kęstutis Kupšys. Projekto partneriai – iniciatyva „Už sąžiningą bankininkystę", socialinių akcijų „Darom" ir „Baltosios pirštinės" bendraautorius Tadas Langaitis, iniciatyva „Baltoji banga", Vilniaus universiteto Toksikologijos centras, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, naujienų portalas 15min.lt, forumas Supermama.lt, Žygeivių klubas, „Baltic Food Organisation", VšĮ „Kooperacijos sprendimai", UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai" - EKT, Maps.lt, Elektroninis Gyvenimo Universitetas - EGU.lt.

„Šešėlio" mastas tebėra opi Lietuvos problema. Šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia 30 proc. ir yra viena didžiausių ES (kartu su Bulgarija ir Rumunija). Nors šešėlinės prekybos kenkėjišką pobūdį pripažįsta daugelis visuomenės nuomonės lyderių ir sprendimų priėmėjų, nemaža dalis visuomenės vis dar pateisina kontrabandą ir nelegalią prekybą. Iniciatyvos duomenimis apie 62 proc. Lietuvos gyventojų toleruoja šešėlinę prekybą. Prekyba nelegaliomis akcizinėmis prekėmis, ypač – alkoholiu, tabako gaminiais ir degalais, daro didelę žalą visuomenei ir piliečių sveikatai. Kas penktas gyventojas teigia, kad jų aplinkos žmonės reguliariai perka nelegalų alkoholį, kas antras teigia, kad nelegalų alkoholį lengva įsigyti nepilnamečiams. Dėl šešėlinės akcizinių prekių rinkos Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 376,5 mln. eurų (apie 1,3 mlrd. litų) pajamų. Projekto „Be šešėlio" tikslas – burti piliečius, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Pasak projekto bendraautoriaus T. Langaičio, nors aukščiausio lygio pareigūnai nuoširdžiai siekia išspręsti problemas, tam trukdo vietinio lygio pareigūnų korupcija. Projektas „Be šešėlio" skirtas informacijai apie tokias problemas kaupti ir viešinti. Tai gali padėti išspręsti šešėlinės ekonomikos problemą.

Tinklapyje www.beseselio.lt sukurtas Lietuvos „šešėlio" žemėlapis, kur kiekvienas lankytojas žemėlapyje gali pamatyti nelegalios prekybos taškus, įvertinti, kurie šalies regionai yra labiausiai apimti „šešėlio". Taip pat čia skelbiamas teisėsaugos institucijų jau uždarytų nelegalios prekybos taškų skaičius. Svetainėje integruotas skaitiklis realiuoju laiku rodo, kiek pinigų dėl šešėlinės ekonomikos praranda Lietuvos biudžetas. Piliečių nurodyta informacija apie nelegalios prekybos taškus perduodama policijai, kuri gautą medžiagą nagrinėja įstatymų numatyta tvarka. Tinklapyje taip pat yra numatyti saugikliai, kurie neleidžia pateikti neteisingos informacijos.

Statistika rodo, kad šis naujas policijos informavimo būdas, pasitelkiant piliečius, yra itin efektyvus. Iki 2015 m. birželio, per du iniciatyvos gyvavimo metus, gauta per 6500 pranešimų apie veikiančius nelegalios prekybos taškus Lietuvoje. Buvo pažymėta per 1800 taškų, kuriuose nelegaliai prekiaujama alkoholiniais gėrimais, tabako gaminiais ir degalais. Pasinaudojus piliečių pateikta informacija, policija jau nubaudė pažeidėjus ir uždarė per 500 nelegalių prekybos taškų. Tinklapio teikiama informacija padeda policijos pareigūnams, kurie tokiu būdu gauna daugiau informacijos nei įprastai – dauguma žmonių nenori tiesiogiai bendrauti su pareigūnais ir tai mieliau daro tinklapio pagalba.

Projektas inovatyvus tuo, kad piliečiai yra įtraukiami į viešųjų paslaugų teikimą. Pasitelkiant naujausias technologijas, pilietiški gyventojai, neabejingi šešėlinės ekonomikos ir korupcijos problemoms, gali stebėti, kaip atitinkamos tarnybos kovoja su jomis ir patys dalyvauti problemų sprendime teikdami reikalingą informaciją. Be to, policijos pareigūnai yra suinteresuoti kuo greičiau uždaryti nelegalios prekybos taškus, nes jų darbo rezultatus tiesiogiai gali stebėti piliečiai. Taigi, didėja valstybės tarnybos atskaitingumas šalies piliečiams. Piliečių įtraukimu į problemų sprendimą gali būti grindžiami įvairiausi projektai. Jau dabar šiuo principu sukurtos mobiliosios programėlės „Tvarkau Vilnių" pagalba yra sprendžiamos netvarkos problemos Vilniaus mieste, Valstybinė mokesčių inspekcija kviečia piliečius naudotis jų mobiliąja programėle „Pranešk" ir informuoti apie korupcijos ir nelegalios prekybos atvejus. E- ir m-paslaugoms įgaunant pagreitį tikėtina, kad tokių iniciatyvų tik daugės.

 

Šaltiniai: projekto „Be šešėlio" tinklapyje prieinama informacija: www.beseselio.lt, Delfi.lt tinklapyje prieinama informacija: http://www.delfi.lt/verslas/verslas/jau-galite-pazymeti-kur-galima-isigyti-nelegaliu-cigareciu-alkoholio-ar-degalu.d?id=61444225, tv3.lt tinklapyje teikiama informacija: http://www.tv3.lt/naujiena/780672/lietuva-be-seselio-tinklapyje-jau-1500-tasku.

RSS srautas
×