Projektas „Parasykjiems.lt”

2015-09-09

Parašykjiems.lt – tai greitas būdas rasti atsakingus valdžios atstovus ir su jais susisiekti. Šios internetinės svetainės pagalba galima rasti reikiamą viešosios įstaigos atstovą, parašyti jam viešą arba privatų laišką, skaityti kitų parašytus viešai publikuojamus laiškus. Projektą nuo 2011 m. koordinuoja Všį „Transparency International" Lietuvos skyrius.

2011 m. „Transparency International" Lietuvos skyriaus vykdyto tyrimo duomenimis, net 68 proc. Lietuvos gyventojų teigė, kad niekada nesikreipė į jokias valdžios institucijas dėl informacijos suteikimo. 77 proc. respondentų įvardijo, kad tokio poreikio kreiptis neturėjo. Komunikacija tarp valdžios atstovų ir piliečių yra itin skurdi. Piliečiai negauna informacijos bei nežino, kokia informacija jiems turėtų būti aktuali. Valdžios atstovai taip pat negauna grįžtamojo ryšio iš visuomenės. Visa tai lemia mažesnį žmonių pasitikėjimą valdžios institucijomis ir prastesnę institucijų darbo kokybę. Viena iš esminių menkos komunikacijos priežasčių yra nežinojimas, kur ir kaip kreiptis. Projektu „Parašykjiems.lt" siekiama padėti visuomenės nariams lengviau ir patogiau susisiekti savo regiono valdžios atstovais. Pagrindiniai projekto tikslai yra skatinti komunikaciją tarp piliečių ir valdžios institucijų, padėti žmonėms suprasti, kas yra jų valdžios atstovai bei suteikti patogią platformą jų bendravimui.

Tinklapyje „Parašykjiems.lt" suteikiama informacija, kada, kokiais klausimais ir pas ką būtų galima kreiptis patarimo, pagalbos ar pateikti siūlymus. Apsilankiusieji tinklapyje gali tiesiog suvesti savo gyvenamąjį adresą ir paieškos sistema jiems pateikia visų valdžios atstovų ar institucijų, atsakingų už tą vietą kontaktus. Tokiu būdu piliečiai gali keliais mygtuko paspaudimais gali surasti, į ką turėtų kreiptis ir užduoti klausimą, parašyti padėką ar skundą. Naudojantis „Parašykjiems.lt" sistema išsiųsti laiškai ir gauti valdžios atstovų atsakymai yra visiems matomi tinklapyje. Pagrindinės projekto koordinatorių veiklos šiuo metu yra techninis tinklapio veikimo užtikrinimas, tinklapio turinio stebėsena, kad būtų išvengta neetiškų laiškų bei nuolatinis duomenų atnaujinimas. Pagrindinis projekto kūrimo iššūkis buvo nežinojimas, kaip visuomenė reaguos į tokią sistemą ir ar bus suinteresuotų asmenų, norinčių ja naudotis. Kitas projekto iššūkis – duomenų prieinamumas. Dar ne visos Lietuvos valdžios institucijos pateikia savo duomenis tinkamu formatu, todėl prieš keliant juos į sistemą, visi duomenys turėjo būti tikrinami ir patikslinami.

Kasmet tinklapyje „Parasykjiems.lt" apsilanko daugiau nei 5000 žmonių. Nuo projekto pradžios skaičiuojama jau beveik 50 tūkstančių tinklapio lankytojų. Tai reiškia, kad toks skaičius Lietuvos piliečių geriau suvokia, kad yra jų atstovai valdžios institucijose ir žino, kad prireikus gali į juos kreiptis. Tinklapyje „Parasykjiems.lt" Lietuvos piliečiams yra siūloma vieno langelio sistema neišėjus iš namų. Tai palengvina ne tik piliečių, bet ir valdžios institucijų darbą. Sutaupoma laiko, o problemos yra išdėstomos konkrečiai ir aiškiai. Tai, kad išsiunčiami laiškai yra viešinami, užtikrina valdžios atstovų suinteresuotumą atsakyti ir imtis konkrečių veiksmų.

Svarbiausia tinklapyje pritaikyta inovacija yra tai, kad visų Lietuvos valdžios institucijų ir atstovų kontaktai buvo sukelti į vieną vietą. Tinklalapį įkvėpė britiška tokio tinklapio versija writetothem.com, tačiau Lietuvoje tai yra pirmasis tokio pobūdžio projektas. Vienas iš projekto tikslų buvo sudaryti galimybes jį multiplikuoti, todėl tinklapis buvo sukurtas atviro kodo principu – jį galima nesunkiai perkelti ir naudoti kitose valstybėse ar valdžios institucijose. Projektas galėtų būti multiplikuojamas pritaikius tokius pačius duomenų sistemos bei galimybės parašyti viešus laiškus atstovams principus ir atskirose viešojo sektoriaus institucijose, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos, policijos, švietimo sistemos įstaigose. Lietuviškas svetainės modelis jau buvo multiplikuotas Serbijoje ir Juodkalnijoje.

 

Šaltiniai: projekto atstovo suteikta informacija, tinklapyje „Naujoji komunikacija" prieinama informacija: http://www.nk.lt/naujienos/parasyk-jiems/, „Transparency international" (2013), prieinama internetu: http://transparency.lt/media/filer_public/2013/01/22/informacijos_prieinamumas_lietuvoje.pdf.

RSS srautas
×