Kūrybinės dirbtuvės „Beepart“

2015-09-08

2009 m. Všį „Beepart“ pastate iš dviejų jūrinių konteinerių įkūrė kūrybines dirbtuves – visuomenės traukos centrą Pilaitės mikrorajone Vilniuje. Dirbtuvėse dirbti kartu kviečiami aukštųjų meno mokyklų atstovai, profesionalūs menininkai bei privačios kompanijos. Šios dirbtuvės yra orientuotos į vietos bendruomenę bei į tarptautinių projektų vykdymą. Didelis dėmesys yra skiriamas vietiniam socialiniam klimatui gerinti, organizuojami įvairūs renginiai, įtraukiantys vietinius gyventojus.

Vilniuje visos pramogos ir renginiai koncentruojasi miesto centre – dažniausiai senamiestyje, o didžiojoje miesto dalyje, vadinamuosiuose  „miegamuosiuose rajonuose“ yra visiškas kultūrinis ir socialinis „štilis“. Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose trūksta vietų, kuriose būtų sudarytos sąlygos bendradarbiauti pradedantiesiems ir profesionaliems menininkams bei verslo atstovams. Užsienio valstybių patirtis rodo, kad tokių centrų egzistavimas yra viena iš efektyviausių priemonių, padedančių valstybės menui pasiekti aukštesnį lygį. Taip pat, nepaisant keleto unikalių atvejų, Vilniaus miesto bendruomenės yra gana pasyvios ir nesuinteresuotos bendros vertės kūrimu. Šioms problemoms spręsti VšĮ „Beepart“ Pilaitėje įkūrė visuomenės traukos centrą – meno dirbtuves. Kūrybinių dirbtuvių „Beepart“ tikslai yra suburti aktyviai kuriančią, socialiai atsakingą bendruomenę; bendradarbiaujant su verslo, valdžios atstovais bei vietine bendruomene atskleisti vietovės identitetą patraukliomis formomis; akcentuoti tokių centrų naudą bei teigiamą įtaką regioninei plėtrai.

Dirbtuvėse organizuojami nemokami kino vakarai, vyksta įvairūs užsiėmimai vaikams – tapybos ir piešimo, komiksų ir animacijos, keramikos būreliai, anglų kalbos pamokėlės, organizuojamos vasaros stovyklos. Suaugusiems vyksta jogos užsiėmimai, mankštos moterims, nemokamos tai-či pamokos, skatinančios sveikatingumą ir bendrystę. Vyksta ir kiti pavieniai renginiai: „(Ne)perskaitytų knygų mugė“, akcija „Darom!“, gimtadienio šventės, „Kultūros nakties“ programos renginiai. „Beepart“ patalpose nuolat rengiamos parodos. Ko gero, esminis iššūkis kūrybinių dirbtuvių veiklai yra finansinės paramos trūkumas. Kūrybinės dirbtuvės „Beepart“ kasmet organizuoja šviesų festivalį „Beepositive“. Šis festivalis kasmet pritraukia vis daugiau žmonių, plečiasi jo apimtis (festivalis vyksta nebe tik Pilaitėje, bet ir kituose Vilniaus rajonuose), todėl nuolatos tenka ieškoti rėmėjų tiek festivaliui, tiek kitoms „Beepart“ dirbtuvėse vykstančioms veikloms.

Verslininkai kūrybinėse dirbtuvėse pasisemia naujų, originalių idėjų kaip plėsti ir reklamuoti savo verslą. Pavyzdžiui, 2012 m. kūrybinėse dirbtuvėse „Beepart“ pirma kartą Lietuvoje buvo pristatyta reklaminių atvirukų sistema, padedanti neturintiems galimybių reklamuotis smulkiems verslininkams. Akcijoje dalyvavę verslininkai teigia, kad iš karto padaugėjo klientų, apie jų prekes ir paslaugas sužinojusių iš atvirukų. Dirbtuvių atsiradimas skatina ir Lietuvos bei užsienio menininkų bendradarbiavimą, pritraukia ES ir užsienio investicijas. 2015 m. „Beepart“ dirbtuvėms paskirtas programos „Kūrybiška Europa“ finansavimas, todėl “Beepart” dirbtuvės kaip vienas iš organizatorių sieks įgyvendinti projektą „Baltic Light Chain“. Šio projekto metu Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos organizacijos, inicijuojančios šviesų festivalius, bandys pritraukti naujus žiūrovus ir tokiu būdu padėti Baltijos šalių menininkams siekti tarptautinio pripažinimo. Į dirbtuvėse organizuojamas parodas, renginius, užsiėmimus ar nemokamus kino vakarus susirenka ir kitų Vilniaus rajonų gyventojai. Taigi, šios iniciatyvos dėka Pilaitė tapo aktyvesniu ir patrauklesniu rajonu.

Kūrybinės dirbtuvės „Beepart“ yra išskirtinis projektas, nes jis ne tik skatina pradedančiųjų ir profesionalių menininkų bendradarbiavimą, bendruomenių aktyvumą, bet ir suteikia darbo vietą bei panaikina technines bendradarbiavimo kliūtis. Kūrybinės dirbtuvės „Beepart“ įsikūrusios unikalios architektūros pastate iš dviejų jūrinių konteinerių. Per dvejus metus suprojektuotas pastatas išsiskiria savo netipišku dizainu, kitokia erdvės pajauta bei inovatyviais, ekologiškais sprendimais.  Tai yra savotiškas ekspozicinis „namas“, kuriame galima pamatyti  daug inovatyvių sprendimų ir juos gyvai patirti. Tokio paties pobūdžio kūrybinės dirbtuvės galėtų būti kuriamos ir kituose sostinės rajonuose ar Lietuvos miestuose.

 

Šaltiniai: „Verslo žinių“ tinklapyje prieinama informacija: http://archyvas.vz.lt/news.php?id=35669215, ES programos „Kūrybiška Europa“ tinklapyje prieinama informacija: http://kurybiskaeuropa.eu/kultura/programos-naujienos-lt/paskelbti-2015-m-bendradarbiavimo-projektu-rezultatai, projekto atstovo suteikta informacija.

RSS srautas
×