Projektas „Kam to reikia?!“

2015-09-28

 „Kam to reikia?!“ yra  2010 m. AB „Swedbank“ ir UAB „Omnitel“ įsteigta iniciatyva . Pagrindinis iniciatyvos koordinatorius – VšĮ „Sos projektai“. Iniciatyva „Kam to reikia?!“  atlieka tarpininko vaidmenį tarp verslo profesionalų, norinčių dalintis savo patirtimi, bei mokyklų, siekiančių mokiniams suteikti reikiamų žinių. Projekto tikslas – didinti moksleivių motyvaciją ir padėti jiems tinkamai pasirinkti profesinę veiklą. Projektas jungia įmones ir mokyklas iš daugelio Lietuvos regionų.

Iniciatyva įkurta 2010 m. sprendžia opias Lietuvos jaunimo problemas. Baigę mokyklas jauni žmonės turi mažai patirties ir praktinių įgūdžių renkantis profesinį kelią, jiems trūksta profesinės orientacijos. Remiantis Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimo „Profesijos pasirinkimo problemos ir asmenybės savybės“ duomenimis, tik ketvirtadalis abiturientų yra apsisprendę, kur norėtų stoti; net 60 proc. trečio kurso studentų sako, kad studijuojamą specialybę jie pasirinko atsitiktinai; dažnai baigus aukštąjį mokslą darbo pagal specialybę rasti nesiseka, 2011m. atlikto tyrimo išvados atskleidė, kad beveik pusė bedarbių yra jaunuoliai, o net 25 proc. jų darbo ieško metus ar ilgiau. Iniciatyva „Kam to reikia?!“ sudaro galimybes įvairių sričių ir profesijų atstovams bei mokiniams susitikti ir sužinoti, kaip konkretus žmogus pasirinko kur studijuoti ir kaip klostėsi jo tolimesnė karjera.

Įgyvendinamų veiklų derinimas vyksta bendraujant mokytojui ir praktikui. Atradę patinkančią sritį, mokytojas ir profesionalas svetainėje www.kamtoreikia.lt gali susisiekti vienas su kitu ir suorganizuoti gyvą pristatymą mokiniams. Projekto dalyviams siūloma neapsiriboti vien tradiciniais mokymo būdais ir taikyti inovatyvesnes formas: pavyzdžiui, vykti į ekskursiją į įmonę; suteikti galimybę mokiniams praleisti visą dieną ar jos dalį su įmonės darbuotoju stebint jo kasdienį darbą, padedant jam atlikti užduotis; organizuoti pamokas ir pasikviesti norimos srities profesionalą bei kartu su juo pristatyti pasirinktą temą mokiniams. Raginama užsiimti veiklomis, kurios suburtų mokinius, mokytojus ir profesionalus bendram tikslui (pavyzdžiui, atlikti eksperimentą, sukurti meno kūrinį ar surengti parodą). Visoje Lietuvoje jau 3-ejus metus iš eilės „Kam to reikia?!“ organizuoja Nacionalinę karjeros savaitę – tai renginių ciklas, kurio metu įvairių sričių specialistai mokiniams pasakoja apie savo profesiją. 2014 m. šioje iniciatyvoje dalyvavo beveik 12 tūkstančių mokinių iš 318 mokyklų, mokyklose apsilankė 184 profesionalai iš 120 skirtingų įmonių. Dėl susiklosčiusios Lietuvos verslo pasiskirstymo situacijos, regionuose sunku rasti įmones, kurios norėtų prisidėti prie šios savanoriškos profesinio švietimo iniciatyvos. Taip pat sunku palaikyti nuolatinį verslo įmonių įsitraukimą – dažnai įmonių darbuotojai dalyvauja projekto veiklose tik kartą metuose, o ne aktyviai įsitraukia į nuolatinį procesą. Sunkumai sprendžiami aktyviai dalyvaujant susitikimuose su regionų įmonėmis, iniciatyvą pristatant kaip galimybę įmonei tapti socialinės atsakomybės pavyzdžiu regione. Taip pat rengiami metiniai apdovanojimai, kurių metu dėkojama už aktyvų dalyvavimą iniciatyvoje ir savanorystę.

Kiekvienais metais susidomėjimas projektu auga: vien per 2014 m. į projekto veiklas įsitraukė 155 įmonės iš įvairių sektorių (žemės ūkio, finansų, inžinerijos, statybos, pramonės ir kt.) ir prisijungė 263 mokyklos. 2015 m. iniciatyva vienija jau apie 70 proc. Lietuvos mokyklų. Su jomis nuolat dirba ir įvairias veiklas kartu įgyvendina per 380 įmonių. Nuo iniciatyvos gyvavimo pradžios bent viename iniciatyvos organizuotame projekte sudalyvavo per 97 tūkst. Lietuvos moksleivių. Naudą gauna ne tik moksleiviai, bet ir įmonės ar institucijos, kurios užsitikrina atsakingo verslo įvaizdį, prekės ženklo žinomumą ir reputaciją, ryšį su potencialiais darbuotojais/klientais. Kiekvienam profesionalui iniciatyva suteikia galimybę ugdyti įvairias asmenines kompetencijas, savanoriška veikla didina ir jo motyvaciją dirbti.

2014 m. „Kam to reikia?!" pelnė konferencijos LOGIN apdovanojimą už geriausią edukacinį tinklalapį. Iniciatyva glaudžiai bendradarbiauja su įvairiomis organizacijomis ir kartu įgyvendina kitus įvairius projektus, skirtus mokinių kompetencijų ugdymui. Kartu su Lietuvos banku organizuota e-pamoka „Asmeniniai finansai – tai paprasta!“, kurios metu pamoką stebėjo mokiniai  iš 200 klasių iš visos Lietuvos. 2015 m. kartu su partneriais organizuota „Saugesnio interneto savaitė“, Kauno miesto mokyklų moksleivių konkursas „Išmanusis ateities bankas“. Nuo 2015 m. bendradarbiaujama su „Junior Achievement Lietuva“ – įgyvendinta Jaunojo kolegos savaitė, kurios metu daugiau kaip 300 mokinių tapo įvairių savo sričių profesionalų „šešėliais“. Iniciatyvą galima multiplikuoti sudarant sąlygas užmegzti mokyklos ir verslo ryšius vietos lygiu, apimti naujus sektorius, pavyzdžiui, nevyriausybinį, laisvai samdomus darbuotojus.

 

Šaltiniai: projekto atstovo suteikta informacija

RSS srautas
×