UAB „Ekspla“

2016-11-29

UAB „Ekspla" yra aukštųjų technologijų įmonė, jau nuo 1992 m. savarankiškai kurianti ir gaminanti pažangius lazerius, jų sistemas ir komponentus mokslui bei pramonei. Veiklą įmonė pradėjo mokslinių lazerių rinkoje, tačiau „Eksplos" produktų vis daugiau atsiranda ir pramonės srityje. Įmonės pagaminamų produktų taikymo sfera sparčiai plečiasi: jie pritaikomi medžiagų mikroapdirbimo, kosmoso tyrinėjimų, medžiagotyros, medicinos ir daugybėje kitų sričių.

Prieš 30 metų išradingi mokslininkai ir inžinieriai kūrė įvairiausius neregėtus prietaisus tiek saviems tyrimams, tiek ir pagal kitų tyrėjų užsakymus – išskirtinis dėmesys visada buvo skiriamas lazerių technologijoms. Jie dirbdavo institutų laboratorijose, tačiau pajamos iš to buvo labai mažos, tad draugėn susibūrė nedidelė kūrybingų ir drąsių fizikų-inžinierių grupelė, kuriuos vienijo idėja sukurti pažangiausią pikosekundinį lazerį pasaulyje. Sėkmingai sudalyvavę parodoje Miunchene jie buvo pastebėti japonų kompanijos, kurie pirmieji įsigijo „Eksplos" produkciją. 1993 m. lazeriai buvo vienintelė produkcija, kuri iš Lietuvos buvo eksportuojama į Japoniją. Taip gimė „Ekspla". Dauguma steigėjų iki šiol yra „Eksplos" gretose, o japonų kompanija („Tokyo Instruments") toliau sėkmingai perka įmonės lazerius. Pagrindinis iššūkis įmonei – sparti technologinė kaita. Tam, kad įmonės veikla spėtų su pasaulinėmis lazerių technologijų vystymosi tendencijomis, daug investuojama į tyrimus, naujų produktų kūrimą. Spartus inovacijų kūrimas, naujų produktų pristatymas, aktyvus esamų produktų tobulinimas padeda plėstis į naujas rinkas, ir atvirkščiai – naujos rinkos skatina tobulinti ir kurti naujas technologijas. Siekdama vystyti naujas technologijas ir kurti naujus, konkurencingus produktus, įmonė intensyviai bendradarbiauja ir su Europos bei pasaulio mokslininkais, verslo įmonėmis. „Ekspla" taip pat aktyviai dalyvauja ES struktūrinių fondų finansuojamuose projektuose.

„Ekspla" eksportuoja 94 proc. gaminamų produktų. Jie yra pasklidę po 60 pasaulio šalių ir yra naudojami žymiausiuose visų žemynų institutuose, tyrimų centruose ir universitetuose (tokiuose kaip Kembridžo (JK) ar Harvardo (JAV) universitetuose, CERN'e (Šveicarija), Lorenco Livermoro nacionalinėje laboratorijoje (JAV), NASA (JAV) ir t.t.). Produktų vis daugėja ir užsienio šalių pramonės įmonėse. Įmonė yra išplėtojusi daugiau nei 20-ies platintojų tinklą įvairiose pasaulio vietose. Per keletą pastarųjų metų „Eksplos" pardavimai šoktelėjo daugiau nei du kartus. Įmonė sėkmingai įveikė krizių sukeltus neramumus ir spartaus augimo iššūkius. Po kelerių metų intensyvaus darbo pasiektas stiprus pardavimų proveržis Kinijoje. „Ekspla" savo gaminiais prisideda prie tvaraus vystymosi. Įmonės sukurti lazeriai naudojami kuriant naujas technologijas ir produktus, kurie efektyviai naudoja energiją ir išteklius. Lazeriais aprūpintos laboratorijos ar gamybos linijos leidžia kurti kvalifikuotas darbo vietas.

„Eksplą" sieja glaudūs ryšiai su Lietuvos mokslinėmis institucijomis, vykdomi bendri moksliniai tyrimai. Įmonė yra pajėgi spręsti nestandartinius mokslinius techninius uždavinius ir gaminti aukštos kokybės šiuolaikinius produktus, atitinkančius reikliausio vartotojo norus. „Ekspla" užima daugiau kaip pusę pasaulinės mokslinių pikosekundinių lazerių rinkos, vienintelė pasaulyje gamina SFG spektrometrus, skirtus medžiagų paviršiams tirti. „Ekspla" yra gavusi įvairių reikšmingų apdovanojimų – „Nacionalinė pažangos premija", „Inovacijų prizai", „Švedijos verslo apdovanojimas", „Europos burės" yra tik keletas iš jų. 2011 m. „Eksplos" sukurta sistema pripažinta pažangiausiu pasaulyje gaminiu mokslinių lazerių kategorijoje ir apdovanota lazerių „Oskaru" San Franciske (JAV) vykusioje „Prism Awards for Photonics Innovation" ceremonijoje. 2014 m. „Ekspla" įgijo net dviejų ELI (Extreme Light Infrastructure) tarptautinių lazerinių tyrimų infrastruktūros centrų pasitikėjimą. Artimiausius keletą metų įmonė planuoja skirti nemažai savo resursų ir kartu su partneriais kurti unikalias, dar niekur pasaulyje neregėtas technologijas.

„Eksplos" sėkmė – jų pačių sukurtos technologijos. Iki šiol „Eksploje" sukuriama daugiau nei du trečdaliai produktų vertės. Tai įmanoma tik išskirtinės kompetencijos, atsidavusių, entuziastingų ir kūrybingų darbuotojų dėka. Įmonės stiprybė – drąsa bei kompetencija priimant iššūkius keliančius užsakymus. Kai kurie produktai gaminami pagal specialius užsakymus. Taip produktai parduodami principu "iš mokslininkų – mokslininkams". Dar vienas iš inovatyvumo pavyzdžių – skaiduliniai lazeriai, kuriuos 2013 m. „Ekspla" pirmoji Lietuvoje pradėjo gaminti ir pardavinėti komercinėms reikmėms. Šiuo metu įmonė drauge su partneriais siekia įvykdyti pasaulinį proveržį didelės energijos projektuose.

 

Šaltiniai: įmonės atstovo suteikta informacija.

RSS srautas
×