Visuomenė jau žino Lietuvos sėkmės formulę

2010-10-11

Šių metų pradžioje premjeras Andrius Kubilius subūrė įvairių sričių ekspertus, mokslininkus, verslo, ekonomikos, politinių procesų analitikus į Valstybės pažangos tarybą, kuri visuomenės padedama turėtų nubrėžti aiškius ir ilgalaikius Lietuvos raidos prioritetus, įvardyti, kokios vertybės mums svarbiausios, kaip galime pasiekti, kad Lietuva taptų konkurencinga, sumanios ekonomikos ir kūrybinės pilietinės visuomenės šalimi, kokia yra Lietuvos sėkmės formulė. 

Duokite nemokamą mokslą

Į Vyriausybės kvietimą kuo plačiau įsitraukti į šios strategijos kūrimą ir visiems kartu nuspręsti, kokiu keliu Lietuvai reikia eiti, visuomenė įsitraukė noriai ir paskelbė gana nemažai inovacinių siūlymų, kurie skelbiami „Idėjų banko Top 10“.

Pirmąją vietą šiame dešimtuke balsuotojai teikia projektui „Nemokamas bevielio interneto ryšys miesto ir miestelių pagrindinėse gatvėse, parkuose“. Šios idėjos sumanytojai, remdamiesi Kauno Laisvės alėjos pavyzdžiu, kurioje jau daugiau nei metus veikia nemokamas interneto ryšys, siūlo tokį ryšį visai šaliai. „Kodėl Lietuva negali būti išskirtinė ir tuo, kad visuose arba bent daugumoje miestų ir miestelių pagrindinėse gatvėse ir parkuose veiktų nemokamas bevielio interneto ryšys. Dar neteko girdėti, kad kažkas panašaus būtų kitose šalyse“, – siūlo taupieji suvalkiečiai.

Antroji ir trečioji vietos taip pat susijusios su internetu, o jų autoriai taip pat išradingi Suvalkijos žmonės. Interneto puslapis „Neatrastos Lietuvos vietos“, iniciatorių teigimu, būtų lyg koks Lietuvos fotoalbumas pildomas mūsų visų. Panaši idėja įgyvendinta socialiniuose tinklalapiuose „Facebook“, „Twitter“ ir kt.

Pasisekimo sulaukė ir siūlymas kurti interneto puslapį, kuris jungtų visas įmones, įstaigas ir žmones, kurie pasirengę padėti prašantiems pagalbos. Puslapyje būtų skelbiamas pagalbos šauksmas, o visi, kuriuos vienija šis tinklalapis, savo išgalėmis stengtųsi pagelbėti. Tai būtų vieningas, komandinis darbas. Pagalbą suteikusieji pajustų dvasinę stiprybę galėdami padėti tiems, kuriems labiausiai to reikia, skatintų bendruomenės abipusį ryšį ir pagalbą.

Dauguma kitų siūlymų atkeliavo iš Aukštaitijos – Panevėžio, Kavarsko. Dideliam dviračių sporto mėgėjui A. Kubiliui turėtų būti artima idėja kurti kuo platesnę dviračių infrastruktūrą miestuose. Žygimantas Girdzijauskas siūlo situaciją keisti iš esmės ir nekišant papildomų milijonų. Pasak idėjos autoriaus, tereikia įvesti kelių tiesimo statybos standartą, kad tarp pėsčiųjų tako ir važiuojamosios dalies visose miestų gatvėse privalo būti projektuojami dviračių takai. „Tikėtina, kad iki 2030 m. visos miestų gatvės daugiau ar mažiau atsinaujins ir šie takai susijungs į vientisą infrastruktūrą be didelių revoliucijų, akcijų, viešųjų pirkimų skandalų ir panašių negerų dalykų“, – tikisi Ž. Girdzijauskas.

Kitų pasiūlymų autoriai mato ateities Lietuvą, kurioje egzistuoja atskiros žaidimų ir poilsio aikštelės vaikams ir šunims. Dar kiti regi valstybę, kurioje švenčiama tarptautinė Jaunimo diena. Vienas trumpiausių, bet ir aiškiausių siūlymų yra susijęs su aukštojo mokslo reforma. „Sugrąžinti nemokamą aukštąjį mokslą, kad nebūtų 18–21 metų amžiaus jaunimo masinės emigracijos...“ – lyg kirviu nukerta aukštaitė Evelina Jociūtė. Tautiečiai jos viziją palaiko, nes ji pakilusi į solidžią septintą vietą.

Rimtas ir dešimtoje vietoje esantis siūlymas – „didžiausias pastangas dėti būtent toje srityje, kuri Lietuvoje yra pati silpniausia. Ir šią sritį paversti ne tik svarbiausiu eksporto produktu pasauliui, bet, aišku, ir esminiu sprendimui sau, pačiai Lietuvai“.

Diskusijos neturi tapti begalinėmis

Valstybės pažangos tarybos narys Ramūnas Vilpišauskas teigė, kad į šiuos tautiečių siūlymus dar neįsigilino, tad ir nesiėmė jų vertinti. „Net ir visą projektą vertinti dar anksti, nes strategijos tekstas tik rengiamas, tad aiškiau bus metų pabaigoje, – teigė R. Vilpišauskas. – Daug gražių dalykų yra pasakoma ir taryboje, bet jei tai liks tik bendros frazės, tai nebus labai gerai. Kol kas neaišku, kas konkrečiai įgyvendins tas vizijas.“

Pasak R. Vilpišausko, pati idėja kuo plačiau įtraukti visuomenę yra sveika, tačiau yra svarbu, kad į tuos žmonių siūlymus būtų realiai reaguojama. „Nebūtų gerai, jei tik būtų atverta erdvė, leista išsisakyti, o reakcijos nebūtų, nes siūloma ir gerų, ir kurioziškų, diskutuotinų dalykų“, – teigė R. Vilpišauskas, pareiškęs viltį, kad „valstybės pažangos paieškos netaps begalinių diskusijų procesu“.

RSS srautas
×