Kultūros vaidmuo Šiaurės valstybėse – išskirtinio dėmesio susilaukusi tema

2013-11-22

Lapkričio 20 d. Švedijos ambasadoje įvyko ketvirtasis pažangos forumo „Gerovės valstybės modelis – šiaurietiška patirtis ir perspektyvos Lietuvoje“ renginys „Kultūros vaidmuo gerovės valstybėje“. Pagrindinis svečias, Švedijos Kultūros politikos analizės agentūros direktorius, Clas Uno Frykholmas pristatė kultūros politikos tendencijas Šiaurės šalyse, o jo pranešimą komentavo Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėja Rūta Kačkutė ir Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos valdybos narys Arūnas Bėkšta. Diskusijos moderatorė – Lietuvos Nacionalinės dailės galerijos vadovė, Valstybės pažangos tarybos narė dr. Lolita Jablonskienė.

C. U. Frykholmas akcentavo kelis pagrindinius aspektus:

  • Kultūra nėra skirta tik asmeninei saviraiškai – kiekvienas mūsų kuriame kiekvieną dieną, todėl būtina skatinti kūrybiškumą mokyklose, nes taip auga laisvesnė ir inovatyvesnė karta. Svečio teigimu, kultūra svarbi demokratijai ir visuomenės sanglaudai, be to, skatina socialines ir verslo inovacijas. Lektorius pabrėžė, kad, norėdami turėti sveiką ir laimingą visuomenę, negalime ignoruoti kultūros vaidmens.
  • Visuomenė pereina iš postindustrinės į kultūrinę ir kūrybinę visuomenę, todėl kultūra tokia svarbi daugeliui sričių, ypač – darbo rinkos politikai. Svarbu suvokti, kad į kultūrą investuoti pinigai sugrįžta, o šalys, kurios pavėluos skatinti kultūrines ir kūrybines industrijas, neišvengiamai atsiliks ne tik kultūrine, bet ir ekonomine prasme.
  • Šiaurės šalyse šiuo metu vyksta kultūros politikos decentralizacija. Decentralizacija – kai regionai tampa vis svarbesne kultūros politikos dalimi. Pavyzdžiui, Švedijoje regionai patys kuria savo kultūros plėtros planus, į kuriuos įtraukia ir atitinkamas veiklas Vyriausybės nustatytose prioritetinėse kultūros politikos srityse.

Prezentacijos: C. U. FrykholmR. KačkutėA. Bėkšta

Diskusijos vaizdo įrašas

RSS srautas
×