Profesorius Jonas Kvistas: „Gerovės nepasieksit, kol žmonės bus motyvuoti gyventi iš pašalpų“

2013-12-12

Pietų Danijos universiteto Gerovės valstybės tyrimų centro profesorius Jonas Kvistas trečiadienį Vilniuje įvykusioje diskusijoje „Darbo rinkos politika gerovės valstybėje“ pasidalino šiaurietišku geresnio gyvenimo receptu. Pasak jo, valstybės, kuriose žmonės motyvuoti gyventi iš pašalpų, o darbo nesuvokia kaip vertybės, pasmerktos socialinėms problemoms.

J.Kvistas skandinavišką darbo politiką palygino su bite: „Mokslininkai paskaičiavo, kad jos masė per didelė tokiems mažiems sparnams ją pakelti, tačiau ji skraido. Taip yra ir su brangia skandinaviška socialinės apsaugos sistema. Mes matome, kad ji gali išsilaikyti per labai sunkius laikus, bet niekas tiksliai nežino kodėl“.

Nebijo būti atleisti

Pranešėjas teigė, jog egzistuoja keletas darbo politikos strategijų. Antai JAV darbdavys gali labai lengvai priimti į darbą ir atleisti darbuotoją. Valstybės stengiasi sukurti dinamišką darbo rinką ir neskiria itin didelio dėmesio valstybės pašalpoms darbo netekusiems piliečiams.

„Šiaurietiškame modelyje žmonės gali būti labai lengvai atleisti, bet jie to nebijo, nes gali gauti dosnią valstybės paramą“, - pasakojo J.Kvistas.

Pasak jo, sistema, kuri leidžia lengvai atleisti darbuotoją, suteikia darbdaviui motyvaciją kur kas lengviau priimti darbuotojus.

Svečias teigė, jog mokant dosnias kompensacijas šalis rizikuoja, jog iš darbo rinkos pasitraukę asmenys į ją grįžti nebenorės. Pasak jo, žmonės turi suprasti darbą kaip vertybę. Taip surenkami mokesčiai ir iš jų apmokamos valstybės gerovės išlaidos. Valstybės turi motyvuoti žmones ieškoti darbo, o ne gyventi gaunant valstybės paramą.

Visą straipsnį rasite čia.

RSS srautas
×